LEUNG TING
WING TSUN
KUNG FU

Si-Jee Magdalena Kucharz
4. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.

Oryginalny system oparty na zastosowaniu inteligencji – nie siły


Wstęp | Historia Wing Tsun | Mistrzowie | Dla Kobiet | Skuteczność

Mistrzowie

 

Wielki Mistrz Yip Man

Yip Man Yip Man Yip Man

Yip Man urodził się w 1893 roku w Fat Shan. Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Swą wiedzę czerpał od nauczyciela Wing Tsun Chan Wah Shuna, pierwszego z uczniów Leung Jana. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So. Po kilku latach w całej okolicy znano go jako niepokonanego eksperta w sztukach walki. W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). W latach 1914-1937 pracował w armii oraz policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu. W 1946 roku Yip Man na pewien czas musiał zawiesić nauczanie Wing Tsun. W 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Gdy otwierał szkołę miał raptem ośmiu uczniów. Z biegiem lat Yip Man przenosił swą szkołę wielokrotnie, a uczniów zainteresowanych stylem Wing Tsun ciągle przybywało.

Gdy Yip Man skończył 72 lata jego szkoła została oficjalnie zamknięta, a sam Mistrz przeszedł "na emeryturę". Nie przestał jednak nauczać, chociaż nauk udzielał w swym mieszkaniu jedynie niewielkiej liczbie prywatnych uczniów. W ten sposób Sijo Leung Ting stał się uczniem " za zamkniętymi drzwiami".

Yip Man tuż przed śmiercią zapytany, kto zostanie spadkobiercą całego systemu Wingtsun, odrzekł : " ktokolwiek miał najwięcej uczniów ze znaczącymi rezultatami, będzie w przyszłości naturalnie wielkim mistrzem Wing Tsun ", (patrz.Roots & Branches of Wing Tsun rok 2000). 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi.


MISTRZ I UCZEŃSijo Leung Ting


Profesor Leung Ting jest Prezydentem oraz jedynym Wielkim Mistrzem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wing Tsun. W 1973 r. Skończył Baptist College w Hong Kongu uzyskując tytuł absolwenta literatury chińskiej i angielskiej. W 1979 r., w związku z sukcesami w rozbudowie systemu Wing Tsun oraz rozpropagowaniem go na całym świecie uzyskał tytuł Doktora Filozofii w Stanach Zjednoczonych. Następnie w sierpniu 1997 r. Został przez Państwową Akademię Sportu Bułgarii mianowany "Honorowym Prof. Sztuk Walki".
Profesor Leung jest entuzjastą Wing Tsun - rozpoczął naukę już w wieku 13 lat. Mając 20 lat został przyjęty przez Wielkiego Mistrza Yip Man (nauczyciel Bruce'a Lee) jako "Uczeń za Zamkniętymi Drzwiami". Przez całe życie Leung Ting poświecił swą energie rozbudowywaniu Wing Tsun Kung Fu. Założone przez niego Międzynarodowe Stowarzyszenie Wing Tsun stało się światową organizacją sztuk walki mającą oddziały w ponad 63 krajach. Stowarzyszenie jest uważane za jedną z największych organizacji sztuk walk na całym świecie.

Sijo Leung Ting w Polsce

System Wing Tsun Kung Fu opracowany przez Profesora Leung Tinga trenują dziesiątki tysięcy osób ćwiczących sztuki walki na całym świecie. Wielu z nich było instruktorami innych sztuk walk zanim zajęli się Wing Tsun. Do tej grupy zaliczają się instruktorzy wojska i Służb Specjalnych z różnych krajów, miedzy innymi FBI oraz Marine Corps za Stanów Zjednoczonych, SEK & GSG9 z Niemiec, GIP z Luksemburga, RAID z Francji, NOCS z Włoch, Zespól Antyterrorystyczny z Indii oraz Specjalne Jednostki Policji z Belgii, Austrii i Hiszpanii.
Znaczna część praktykujących to specjaliści innych szkół sztuk walk. Niektórzy posiadają nawet wysokie stopnie w swoich specjalnościach , a inni posiadają takie tytuły, jak Mistrz Narodowy, Wicemistrz oraz Mistrz Świata w sztukach walki.
Profesor Leung jest także znanym dyrektorem technicznym filmów Kung Fu. Od 1976 r. przygotował i wyreżyserował ponad 24 telewizyjnych seriali Kung Fu oraz sześć. filmów. Dzięki bogatej wiedzy na temat sztuk walki i kultury chińskiej, doświadczenie Profesora Leung Tinga miało duże znaczeni dla producentów z branży telewizyjnej.
Udzielał on również porad lokalnym i międzynarodowym firmom telewizyjnym, produkującym rożnego rodzaju programy i filmy dokumentalne na tematy związane z Kung Fu, Chi Kung i niektórymi "paranormalnymi" występami chińskimi – magia uliczna oraz sztuczki „szwindlerskie".
Profesor Leung był pierwszym Chińczykiem zaproszonym do Indii w celu wyreżyserowania filmów Kung Fu. Odwiedził Indie dwukrotnie - w 1998 i 1999 r., aby uczyć specjalne brygady policyjne Narodowej Akademii Policyjnej Indii. Został wówczas zaproszony do wyreżyserowania filmu, Kung Fu pod tytułem "Mistrz w Bombaju", odwiedził również inne miasta Południowych Indii.
Obecnie Profesor Leung planuje produkcję 30-odcinkowej serialu na temat Kung Fu pod tytułem "The King of Wing Tsun" - dramatycznej historii Kung Fu o Dr Leung Janie, królu Wing Tsun Kung Fu w czasie panowania Dynastii Qing w 1978 r.
Profesor Leung opublikował swoją pierwsza książkę na temat systemu Wing Tsun Kung Fu. Pierwsze wydanie zostało wyprzedane w ciągu pierwszych czterech miesięcy. Otrzymał tysiące listów z całego świata z zapytaniem o kolejne wydania. Zdumiewająca reakcja przekonała Profesora Leung Tinga do poświecenia więcej czasu na pisanie książek na temat Kung Fu, nie tylko o Wing Tsun, ale również o innych stylach chińskiego Kung Fu. Do dziś Profesor Leung opublikował ponad 50 dzieł. Większość jego dzieł została opublikowana w wersjach anglojęzycznych. Niektóre z nich zostali przetłumaczone także na język niemiecki, włoski, hiszpański, węgierski oraz na języki słowiańskie.


MISTRZ I UCZEŃSikung Maday Norbert (9 st. mistrzowski)

Sikung Maday Norbert

Sikung Máday Norbert wstąpił do szkoły Wing Tsun w wieku 14 lat.
Ćwiczył wtedy w dawnej kwaterze głównej w Jugosławii. Jego pierwszym nauczycielem był Sifu Slavko Truntic, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Sijo, tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun na terenie dawnego bloku wschodniego.
W wieku 16 lat Sikung rozpoczął nauczanie Wing Tsun Kung Fu na Węgrzech, choć nie było to łatwe zadanie w związku z ustrojem panującym w Europie środkowowschodniej. Pomimo utrudnień ze strony komunistycznych władz, Sikung nie poddał się i uparcie dążył do rozpropagowania tego systemu w Europie.
W 1989 roku (Sikung miał wtedy pierwszy stopień mistrzowski) zorganizowano pierwsze seminarium na Węgrzech. Od tego czasu Sikung został prywatnym uczniem Sijo Leung Tinga.
Sijo co roku odwiedza kwaterę główną Sikunga w Kecskemet, gdzie ćwiczy ok. 100 instruktorów prowadzących kluby na Węgrzech, w Polsce, na Litwie, Łotwie, Estonii oraz Ukrainie i Rumunii.
Dzięki ogromnej pracy, wykonanej na przestrzeni tylu lat przez Sikunga, dzisiaj można ćwiczyć Wing Tsun niemal w całej Środkowowschodniej Europie.
Obecnie Sikung Máday Norbert posiada 9. stopień mistrzowski i jest Przewodniczącym Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun (E.E.W.T.O.).


MISTRZ I UCZEŃSifu Dariusz Gradowski (5 st. mistrzowski)

Pierwszy prywatny uczeń Dai Sifu Mádaya Norberta w Polsce. Jako pierwszy w Polsce rozpoczął naukę Wing Tsun Leung Ting w 1996 roku w E.E.W.T.O
Prace dyplomowanego instruktora Wing Tsun rozpoczął w 1998 roku.
Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie im. Eotwosa Loranda w Budapeszcie. Biegle mówi po angielsku, węgiersku oraz rosyjsku.


Si-Jee Magdalena Kucharz (3 st. mistrzowski)

Pierwszy raz z Kung Fu Simei Magdalena zetknęła się w roku 2000. Po dwóch latach, ze względu na przeprowadzkę do innego miasta, przerywa treningi. W czasie studiów styka się z innymi sportami walki (judo, kick-boxing). Jednak szuka dalej.
W 2007 roku trafia do szkoły Wing Tsun Kung Fu Sifu Dariusza Gradowskiego. Po kilku latach treningów, już jako prywatny uczeń Sifu Darka, otwiera szkołę na warszawskiej Ochocie.
Simei Magdalena jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej.